To już trzy lata od śmierci naszej patronki Szkoły Podstawowej w Pustyni ...

02.08.2020 Kategoria:

To już trzy lata od śmierci naszej patronki Szkoły Podstawowej w Pustyni ...

patron1.jpg

W dniu 2 sierpnia 2017 roku zmarła Patronka Publicznej Szkoły Podstawowej w Pustyni - Wanda Chotomska.
Wanda Chotomska urodziła się w Warszawie 29 października 1929 r., studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949 r. Pierwszy tomik poezji "Tere fere" opublikowała w 1958 r.
Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po kapitulacji przebywała w obozie w Pruszkowie. W 1947 r. zdała maturę.
Już podczas studiów, od 1949 r., pracowała w redakcji pisma harcerskiego "Świat Młodych" w dziale literackim. Dwa lata później rozpoczęła współpracę z redakcją "Świerszczyka".
Mówiła - "W WIEKU CZTERECH LAT NAUCZYŁAM SIĘ CZYTAĆ I JUŻ NIE PRZESTAŁAM”.
Pierwsze utwory: wiersze i piosenki publikowane w "Świecie Młodych" i "Świerszczyku" (1951-52) podpisywała razem z Mironem Białoszewskim używając wspólnego pseudonimu - Wanda Miron. Swe wiersze, fraszki, prozę i teksty sceniczne dla dzieci drukowała w "Płomyku" - dwutygodniku dla młodzieży, od 1953 r. w "Płomyczku" oraz od 1957 r. w "Misiu", czasopiśmie dla najmłodszych.
Wanda Chotomska napisała ogromną liczbę wierszyków, opowiadań i innych utworów. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci m.in. "Tere-fere", "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Kaczka tłumaczka", "Dla każdego coś śmiesznego", "Gdyby kózka nie skakała", "Dlaczego cielę ogonem miele", książki – „Pięciopsiaczki” i inne.
Kiedyś powiedziała - "Mnie łatwo jest tworzyć dla dzieci, bo (...) nie zapomniałam, że byłam dzieckiem. Dorośli najczęściej o tym zapominają, a ja myślę dzieckiem, potrafię się cieszyć jak dziecko, szybciej mówię, niż myślę - zupełnie jak dziecko. Dlatego potrafię sobie wyobrazić moich bohaterów, ich reakcje”.
Mam taką specjalizację: jestem pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech" – ten cytat znajduje się na naszej tablicy pamiątkowej z okazji nadania tytułu patronki szkoły.
Krytycy literaccy podkreślali, że w swoich tekstach kontynuowała tradycje rozpoczęte przez Jana Brzechwę i Juliana Tuwima.
Mówiła: "Nigdy nie chciałam pisać dla dorosłych. (...) Dla mnie pisanie jest jak praca domowa. Mam temat, który sama sobie zadaję i po prostu piszę".
W 1958 r. rozpoczęła współpracę z radiowym teatrzykiem piosenki dziecięcej "Wiolinek". W tym samym czasie pisała też piosenki dla dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego "Gawęda". Napisała dla Gawędy dziesiątki piosenek, do których muzykę tworzył Włodzimierz Korcz.
Przez lata Chotomska pisała teksty do popularnej telewizyjnej wieczorynki "Jacek i Agatka" (1962-73). Popularność dobranocki była ogromna.
Wanda Chotomska w 1969 roku została odznaczona Orderem Uśmiechu. W 2005 roku otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Z kolei w 2012 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży".
W DNIU 1 WRZEŚNIA 2011 ROKU ODBYŁA SIĘ WIELKA UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W PUSTYNI – WANDY CHOTOMSKIEJ W OBECNOŚCI SAMEJ PATRONKI.
Nasz Zespół Szkół w Pustyni organizuje od 2012 r. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla szkół podstawowych i przedszkoli tematycznie związany z twórczością Pani Wandy oraz Gminny Konkurs Recytatorski dla wychowanków przedszkoli Gminy Dębica.
Była "mistrzem słowa" – zwłaszcza tak trudnego stylu jak dedykacja. Sam byłem świadkiem, kiedy po części oficjalnej nadania jej imienia naszej szkole, Pani Wanda podpisywała dziesiątki dedykacji swoich książek. Wanda Chotomska potrafiła każdemu napisać dedykację rymowaną, związaną z cechami charakteru, wyglądem, sposobem zachowania – jednym słowem -niepowtarzalną – to było niesamowite.
Myśląc o Wandzie Chotomskiej, każdy chyba stara się uśmiechać.
"Ja nie płaczę... Ja mam tylko w środku trochę za dużo deszczu..." – napisała kiedyś Wanda Chotomska.
 
Marcin Nowak
Dyrektor Zespołu Szkół w Pustyni

tlo1.jpg


Zapisano