Muzyka przez duże M

Muzyka przez duże M

„Cała Polska czyta dzieciom! 20 minut dziennie – codziennie… A muzyka? Ile minut zajmuje nam słuchanie Muzyki? Tej muzyki przez duże M?” To pytanie stawiała sobie patronka naszej szkoły- p. Wanda Chotomska. Rozmyślania nad rolą muzyki w życiu rodaków sprowadziły się do napisania książek dla najmłodszych o znanych, polskich muzykach –Chopinie i Szymanowskim. Autorka chciała przez to przybliżyć dzieciom wiedzę o najwybitniejszych  kompozytorach i zaznajomić je z ich twórczością. „Muzyka Pana Chopina” i „Muzyka Pana Szymanowskiego” to utwory, w których Pani Wanda zabiera małych czytelników w poetycką, przeplataną rymem podróż w czasie- do ważnych miejsc i wydarzeń z życia wybitnych kompozytorów.

Dziś, 8 lutego 2019, p. bibliotekarka zaprosiła przedszkolaków do czytania i słuchania fragmentów, pochodzących z tychże książek. Oczywiście, przy tej okazji, nie mogło zabraknąć muzyki klasycznej. Dla przedszkolaków koncertowali uczniowie naszej szkoły w składzie: Adela Nowak (skrzypce), Magdalena Mazur (altówka), Kinga Płaza (gitara) i Marcel Nowak (klarnet). Występ naszych szkolnych muzyków został oklaskany gromkimi brawami. Wykonawcy opowiedzieli też zebranym na sali dzieciom o swoich zainteresowaniach i pasjach muzycznych, a p. bibliotekarka zaprezentowała różne gadżety związane z muzyką. Największe zainteresowanie wzbudziły miniaturowe skrzypce. Koncert na żywo, tematycznie połączony z utworami Patronki naszej szkoły, był piękną okazją do prawdziwego spotkania przedszkolaków z muzyką.

Galeria zdjęć

Pasowanie na czytelników

Dnia 4 lutego 2019 roku biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów z klas 1a i 1b. Wcześniej pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę i zapoznali się z przeznaczonym dla nich księgozbiorem. Dowiedzieli się też, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić czytając książkę. Uczniowie  zostali zapoznani z regulaminem wypożyczalni, funkcjonowaniem czytelni i ogólnymi zasadami wypożyczania. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli zmierzyć się z różnymi  zadaniami- rozwiązać przygotowane dla nich zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania. Następnie złożyli przyrzeczenie, po czym zostali uroczyście pasowani przez p. bibliotekarkę. Na pamiątkę tego spotkania otrzymali dyplomy. I wreszcie przyszedł ten wyczekiwany przez pierwszoklasistów moment- czas na wypożyczenie pierwszej książki. Na zakończenie spotkania p. B. Mazur pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód, przeżytych w świecie książek.

Galeria zdjęć

Szkolny finał Wielkiej Ligi Czytelników!

Szkolny finał Wielkiej Ligi Czytelników!

W roku szkolnym 2018/2019 wystartowała IV ogólnopolska edycja konkursu Wielka Liga Czytelników, skierowana do uczniów szkół podstawowych, której celami są zarówno promocja czytelnicza wśród dzieci i ich rodzin, jak i  wyłonienie najlepszych czytelników. W tych największych zawodach czytelniczych wzięło udział ponad 17000 uczniów z całej Polski. Głównym organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Wielka Liga z Katowic,  a koordynatorem akcji na Podkarpaciu została Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie. Warto podkreślić, że projekt objęło swym patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja konkursu składa się z czterech etapów.

Pierwszy etap szkolno-biblioteczny dobiegł już końca, bo trwał od 6  listopada 2018 do 31 stycznia 2019 roku. Biblioteka Publiczna w Pustyni stała się powiatowym koordynatorem projektu i zaprosiła do współpracy nasza szkolną bibliotekę. Początkowo mieliśmy 18 uczestników, którzy zostali zapoznani z regulaminem konkursu oraz listą obowiązujących lektur, jednak do etapu szkolno-bibliotecznego dotarło 13 uczniów. Są to uczniowie w następującym  składzie: Ireneusz Hajduk, Jan Kusibab(Ib), Zofia Rak, Natalia Strzępa, Kamila Halota, Wojciech Grabiec(IVa), Julia Domaradzka, Nadia Żuber(IVb), Bartosz Bielatowicz (Vb), Oliwia Osak(VIb), Katarzyna Mazur, Natalia Mądro oraz Jakub Mroczka(VIII). Uczniowie ci zdobyli sześć sprawności czytelniczych , rozwiązując  w domu testy do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur i  przystąpili w środę do testu kwalifikacyjnego  w naszej szkole. Szczególnie zaciętą rywalizację mieliśmy w kategorii klas I-IV. Bezkonkurencyjni okazali się następujący uczniowie: Zofia Rak, Ireneusz Hajduk i Nadia Żuber. Trzeba zaznaczyć, że zaraz za nimi z niewielką różnicą punktową uplasowała się Julia Domaradzka, ale według regulaminu tylko 3 najlepszych w każdej z dwóch kategorii (klasy 1-4 i 5-8) mogło awansować do kolejnego etapu. W starszej kategorii, klas V-VIII wśród najlepszych znaleźli się: Jakub Mroczka i Natalia Mądro. Cała piątka uczniów awansowała do kolejnego, powiatowego etapu, który odbędzie się 28 lutego w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie. Panie bibliotekarki: Magdalena Milas i Bogusława Mazur serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Na szczególne podziękowania zasługują zdobywcy kompletu 6 sprawności czytelniczych.  To oni -spośród ponad trzystu uczniów naszej gminy przystępujących do zmagań, znaleźli się w nielicznym gronie, którym udało się ukończyć wszystkie konkursowe zadania. Gratulujemy zwycięzcom, którzy będą reprezentować naszą szkołę i życzymy powodzenia na dalszych etapach rywalizacji!

Galeria zdjęć

Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

plakat-a3_dla-uczestnikow2_1.jpg

wskazc3b3wki-wlc1_1.jpg

Klub Czytelnika z teatrzykiem w przedszkolu

Klub Czytelnika z teatrzykiem w przedszkolu

 

            Dnia 16 listopada 2018 przedszkolaki wzięły udział w poranku teatralnym zorganizowanym przez działający przy bibliotece szkolnej Klub Czytelnika. Klubowiczki – Marcelina Cielak i Julia Janik wcieliły się w bohaterów wiersza Jana Brzechwy i przedstawiły zebranym dzieciom z grupy drugiej, trzeciej i czwartej zabawne przedstawienie pt. „Entliczek pentliczek”. Wybrany z publiczności do zagrania roli kelnera – Oliwer Kosiński znakomicie poradził sobie z powierzoną mu rolą. Występ rozpoczął się od zabawy przy piosence „Dwa jabłuszka”, a zakończył śpiewaną przez dzieci wyliczanką „Entliczek pentliczek”. Występ nagrodzono gromkimi brawami, więc aktorzy powtórzyli przedstawienie.

            W południe zaś, pani bibliotekarka wystawiła zerówkowiczom to samo przedstawienie. Pomógł jej Karol Książek, grający rolę kelnera. Dzieciom z grupy pierwszej również spodobało się przedstawienie.

Galeria zdjęć

Nowi czytelnicy

Nowi czytelnicy

            Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości biblioteki. Spotkanie uczniów z biblioteką to przecież wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka staje się być na długo zapamiętana. Uroczystość pasowania na czytelnika odbywa się zawsze w klasie pierwszej, zazwyczaj w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Wyjątkowo w tym roku dopiero pasowano na czytelników uczniów klas II. Drugoklasiści będąc w środę, 31 października w bibliotece zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, czytelni, sposobem wypożyczania książek oraz dowiedzieli się jak należy szanować książki. Zanim jednak zostali pasowani musieli rozwiązać różne zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania. Następnie w obecności nauczyciela bibliotekarza i wychowawców zostali przyjęci w poczet czytelników naszej szkoły. Na koniec pani bibliotekarka złożyła gratulacje wszystkim uczniom i życzyła im wspaniałych przygód w świecie książek.

Galeria zdjęć

Obchody 18. Dnia Papieskiego

Obchody 18. Dnia Papieskiego

 

16 października br. w Zespole Szkół wspólnie świętowano kolejny XVIII Dzień Papieski. Uroczystość była wydarzeniem szczególnym ze względu na przeżywaną w tym roku 40 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na obchody w szkole p. bibliotekarka przygotowała wystawę książek Jana Pawła II i o Janie Pawle II, gazetkę ścienną, krótkie kalendarium z życia papieża – Droga do świętości oraz kiermasz kremówek. Druga część obchodów miała miejsce w przedszkolu. Do świętowania włączyły się dzieci z czterech grup przedszkolnych. Przedszkolaki wysłuchały czytanego przez p. B. Mazur opowiadania „Karol i stokrotki”, a następnie obejrzały bajkę „Święty Jan Paweł II, życie świętego Papieża”. Dzień Papieski przedszkolaki zakończyły degustacją kremówek.

Galeria zdjęć

Klub Czytelnika na Narodowym Czytaniu w MiPBP w Dębicy

Klub Czytelnika na Narodowym Czytaniu w MiPBP w Dębicy

21 września 2018 roku, 11 uczennic pod opieką pani Bogusławy Mazur po raz kolejny wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej- tym razem na specjalne zaproszenie MiPBP. Wybrane fragmenty lektury "Przedwiosnia" Stefana Żeromskiego i wiersze z Antologii Niepodległości czytały- obok samorządowców i zaproszonych gości- Emilia Kołodziej, Natalia Smaga i Magdalena Mazur. Po zakończeniu akcji nasze reprezentantki obejrzały wystawę "Ojcowie Niepodległości" przygotowaną przez Rzeszowski Oddział IPN-u. Miały również okazję wysłuchania wykładu o współtwórcach odrodzonej Rzeczypospolitej prof. Władysława Tabasza. Na zakończenie spotkania otrzymały pamiątkowe foldery oraz miały możliwość przybicia na książce pamiątkowej pieczęci z tegorocznej akcji.  Pozostali uczniowie naszej szkoły pamiątkową pieczęć będą mogli otrzymać w tym tygodniu, po zgłoszeniu się do pani bibliotekarki.

Galeria zdjęć

tlo1.jpg


Zapisano