22 kwietnia 2021 r. - Światowy Dzień Ziemi
Ziemia to dom dla wszystkich żywych stworzeń. Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta. Dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne.
Zachęcamy więc do ratowania płazów w czasie wiosennej migracji.
Zwierzęta te są od kilkudziesięciu lat w niebezpieczeństwie, gdyż duża część ich siedlisk wodnych i bagiennych została zniszczona.
Płazy to zwierzęta zmiennocieplne, które dostosowują temperaturę swego ciała do otoczenia. Dlatego w zimie przechodzą w stan odrętwienia, czyli snu zimowego – hibernację. Nie muszą wtedy polować, bo korzystają z materiałów energetycznych zgromadzonych w gruczole tłuszczowym.
W Polsce żyje 18 gatunków płazów.
Na wiosnę żaby składają w wodzie kłęby skrzeku: ropuchy sznury jaj, kumaki pakieciki jaj, które przyczepiają do roślin, traszki pojedyncze jaja, które zawijają w liście roślin, salamandry zaś rodzą żywe larwy.
Płazy w Polsce to najmniej liczna grupa kręgowców. Pomimo tak niewielkiej różnorodności zwierzęta te spełniają ważne funkcje w ekosystemach lądowych i wodnych, są również bardzo pożyteczne dla gospodarki człowieka. Mają olbrzymi wkład w obieg materii. Stanowią ważny element piramidy troficznej. Dorosłe żywią się owadami (również komarami, za którymi nieszczególnie przepadamy), pierścienicami i mięczakami. Są również sojusznikami rolników i sadowników, bowiem w ich jadłospisie znajdują się szkodniki plonów. Z drugiej strony, zarówno dorosłe osobniki, jak i skrzek oraz larwy są pokarmem dla wielu gatunków zwierząt: ssaków, ptaków, ryb, a nawet bezkręgowców.
Płazy to najbardziej zagrożona grupa kręgowców.
Wycinki dużych powierzchni leśnych, likwidacje zagajników, przeznaczanie gruntów pod budownictwo, przemysł, komunikację, osuszanie i meliorowanie naturalnie mokrych obszarów, drobnych bagienek, intensyfikacja rolnictwa, niekontrolowane zarybianie oczek wodnych (stawów), w których pierwotnie ryby nie występowały – wszystko to zagraża płazom.
Co roku pod kołami aut ginie wiele tysięcy płazów – najwięcej wiosną. Również przenikanie zanieczyszczeń z jezdni do siedlisk rozrodczych płazów w pobliżu pasa drogowego staje się przyczyną ich degradacji.
Pamiętaj o tym, że: