Piórko nr 2/2019(180)
Internetowe pisemko prób literackich młodszych uczniów
redaguje: Grażyna Robaszyńska-Janiec
Świat przyrody wciąż nas zadziwia swoją różnorodnością, pięknem i niezwykłością. Dzieci z klasy drugiej poznały niektóre tajemnice zwierząt, którymi teraz dzielą się z Czytelnikami Piórka.
Zwierzęce kamuflaże
MARTWY LIŚĆ to motyl. Można go zobaczyć w Indiach i Japonii. Motyl umie się kamuflować. Jego skrzydła przypominają suche liście. Jego kamuflaż jest tak doskonały, że czasem ma dziury w skrzydłach, tak jak suchy, zniszczony liść.
Oliwier Mika, kl. II b
GEKONA LIŚCIASTEGO można spotkać na Madagaskarze. Żyje w nocy i nie jest szybki. Wygląda jak suchy liść, jest płaski i ma frędzelki. Przykleja się do drzew i wtapia się w tło. Łatwo przykleja się do szyby, bo ma na palcach przylgi.
Wiktoria Osocha, kl. II b
Ptaki TAWNY FROGMOUTH są podobne do sowy. Mieszkają w Australii. Są one nocnymi ptakami. Jedzą owady, są mięsożerne. Ptaki te są mistrzami kamuflażu. W ciągu dnia siedzą nieruchomo, zamykają oczy, rozciągają szyję i zagęszczają swoje pióra. Wyglądają jak połamana gałąź drzewa.
Kornelia Duszlak, kl. II b
MOTYL WSTĘGOWY mieszka w Północnej Ameryce. Ma dwie pary skrzydeł. Jak leci, ma kolorowe skrzydła, a jak siedzi na korze to ma szaro – brązowe skrzydła. Wtedy w ogóle go nie widać. To jest jego kamuflaż.
Maciej Bród, kl. II b
Pierwszy PIGMEJSKI KONIK MORSKI został odkryty przez Georgesa Bargibanta. W 2000 roku odkryto sześć nowych gatunków. Koniki mają tylko jedno skrzele z tyłu głowy. Ich kamuflaż jest bardzo skuteczny, bo ma takie same kropki jak rafa koralowa, w której żyją.
Piotr Szcześniak, kl. II b
REEF STONEFISH mieszka w koralach australijskiego wybrzeża. Ryba ta jest niewidoczna pomiędzy kamieniami. Stąd też jej nazwa – kamienna ryba. Jest ona bardzo trująca. Ta ryba jest najbardziej trująca na świecie.
Szymon Misiura, kl. II b
SMOK LIŚCIASTY mieszka w oceanie na południe od Australii. Ma 35 cm długości. Potrafi wtopić się w roślinność w wodzie. Ciało przypomina smoka. Po bokach ma liściaste skrzydła. To są jego płetwy.
Oliwia Świątek, kl. II b
TAWNY FROGMOUTH jest podobny do sowy. Można go zobaczyć w Australii, ale tylko w nocy. Kamufluje się w dzień, wtedy wygląda jak złamana gałąź. Jest to jego sposób polowania. Łapie owady takie jak, osy, ćmy lub skorpiony i żaby. Często łapie owady wykorzystując światła samochodu. Jest to dla niego niebezpieczne.
Karol Pytko, kl. II b
GEKON LIŚCIASTY porusza się bardzo wolno. Ale za to jest niewidoczny dla otoczenia. Wybiera on takie drzewa, jaki ma kolor ciała. Jednak gekony mają różne kolory, mogą być jasnoszare lub ciemnobrązowe. Polują na owady, jaszczurki, a czasem polują na małe ssaki. Mieszkają na Madagaskarze.
Julia Osak, kl. II b
Ryby SCORPIONFISH MERLETA mają wiele innych nazw. Są one całe jakby z koronki. Mają dużo macek i wspaniały kształt ogona. Gdy jakaś rybka podpłynie do nich, to otwierają pyszczek i ją zjadają w całości. Merlety są mistrzami kamuflażu. Wyglądają jak koralowce, pośród których żyją.
Wiktoria Wielgus, kl. II b
GĄSIENICA MOTYLA BARON pochodzi z Indii i innych rejonów Azji. Bardzo trudno ją znaleźć na liściu, bo jest jak liść. Jej kamuflaż jest bardzo prosty, bo wygląda dokładnie jak listek. W kamuflażu pomagają jej kolce, którymi przyczepia się do liścia. Gąsienice te są bardzo małe, mają tylko cztery milimetry długości.
Patryk Skupień, kl. II b