Wspomnienie noblistki
1 lutego 2022r. przypadała 10 rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej – wybitnej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku. Z tej okazji warto przypomnieć o bezpośrednich spotkaniach uczniów naszej szkoły z twórczością i postacią cenionej poetki.
Z dorobkiem literackim i prywatnym życiem Szymborskiej absolwenci naszej szkoły mieli okazję spotkać się wielokrotnie. Podczas wycieczki do Krakowa uczniowie obejrzeli ciekawie zaprojektowaną wystawę „Szuflada Szymborskiej”, gdzie zaprezentowano zbiory poetki – m.in. medal noblowski, wyklejanki, bibeloty, książki z biblioteczki, fotografie oraz inne przedmioty, którymi Szymborska otaczała się na co dzień.
Postać Szymborskiej przybliżył naszym uczniom p. Michał Rusinek- wieloletni sekretarz Szymborskiej, który w 2014 gościł w MiPBP w Dębicy. W spotkaniu, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć, p. M. Rusinek opowiedział o swoich doświadczeniach w pracy z noblistką oraz - jako autor książek dla dzieci - przybliżył nam proces tworzenia wierszy. Warto wspomnieć, że nasza biblioteka posiada wiele tytułów książek dla dzieci autorstwa p. Rusinka, a niektóre z nich posiadają dedykację dla czytelników.
Kolejne spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej miało miejsce w 2019 roku w Górze Motycznej. Wtedy to uczeń naszej szkoły - Karol Olechowski i obecna już absolwentka - Julia Janik wzięli udział w 2 edycji wojewódzkiego konkursu recytatorskiego pt. „Dzieła mistrzów pod lupą”, poświęconego właśnie twórczości polskiej noblistki. Uczniowie zaprezentowali zebranej w hotelu Campari publiczności wybrane przez siebie utwory Szymborskiej.
Podsumowanie konkursu połączone było ze spotkaniem autorskim z p. M. Rusinkiem i odbyło się w dworku w Straszęcinie. Była więc okazja do zdobycia kolejnego autografu dla czytelników naszej biblioteki, który powiększył już sporą kolekcję autorskich dedykacji. Wśród nich są te najcenniejsze, pozyskane przez p. bibliotekarkę - Wisławy Szymborskiej (2006) i Czesława Miłosza (2004).
Zapraszam do zapoznania się z twórczością noblistki oraz p. M. Rusinka i skorzystania ze zbiorów, które są dostępne w bibliotece. Część z nich zobaczyć możecie w zaprezentowanej galerii zdjęć.