WYCIECZKA DO OJCOWA, OŚWIĘCIMIA I KRAKOWA.

27.05.2024 Kategoria:

W wycieczce autokarowej zorganizowanej w dniach 20-21 maja uczestniczyli uczniowie klasy siódmej i klasy ósmej.

Pierwszym elementem programu był spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, w którym uczniowie zapoznali się z urokliwym krajobrazem krasowym, reprezentowanym przez malownicze ostańce wapienne, jak  np. „Maczuga Herkulesa”, czy „Brama Krakowska”. Pani przewodniczka opowiadała o charakterystycznej w tej okolicy roślinności oraz o zwierzętach, które można spotkać w tutejszym parku narodowym.

Następnie przejechaliśmy do Oświęcimia, gdzie pod opieką przewodników zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau. W miejscu tym mieściły się obozy, które stały się symbolem niemieckich, nazistowskich zbrodni, w tym miejscem holocaustu -zaplanowanej, zbrodniczej eksterminacji narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Zapoznaliśmy się z wystawą stałą oraz obiektami muzealnymi znajdującymi się na terenie obozu Auschwitz I. Następnie udaliśmy się  do obozu Auschwitz II, gdzie obejrzeliśmy najważniejsze obiekty poobozowe m.in. rampę wyładowczą, baraki więźniarskie, Odwiedzane miejsca oraz eksponaty muzealne wywarły na nas przejmujące wrażenie. Była to obrazowa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach z lat II wojny światowej.

Noc spędziliśmy w wygodnym hotelu znajdującym się na krakowskim Podgórzu.

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Rozpoczęliśmy je od spaceru po bulwarach nad Wisłą. W pobliżu Mostu Grunwaldzkiego zatrzymaliśmy się koło pomnika psa Dżoka. Niewielki pomnik przedstawia psa wewnątrz rozłożonych ludzkich dłoni. Symbolizuje więź zwierzęcia z  człowiekiem. Pani przewodniczka opowiedziała nam ciekawą historię powstania tego pomnika. Kolejnym etapami wycieczki były kościół na Skałce oraz Wzgórze Wawelskie. Następnie przemierzyliśmy pieszo pełną zabytkowych budowli ulicę Grodzką i wkrótce znaleźliśmy się na krakowskim Rynku. Zajrzeliśmy do Sukiennic, zwiedziliśmy Kościół Mariacki, a także wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie ulicą Floriańską udaliśmy się pod Bramę Floriańską,  a na koniec skierowaliśmy się pod Pomnik Grunwaldzki ulokowany na Placu Jana Matejki.

Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do autokaru .Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyprawy w godzinach wieczornych dotarliśmy do Pustyni.

 

Opiekunami wycieczki byli:

Dorota Borcz, Paulina Gil, Lilianna Jaszcz, Krzysztof Stachowicz.

Galeria zdjęć

tlo1.jpg


Zapisano